Uvod

Syntagma Musicum, 1619 ~ 2019
Mednarodni znanstveni sestanek
Ljubljana, 8.–9. april 2019

Leta 1619 je v Wölfenbüttlu izšla zadnja, tretja knjiga tedaj najbolj monumentalnega dela o glasbi Syntagma Musicum Michaela Praetoriusa (1571–1621). Posvetil jo je svojim zaščitnikom, županu in svetnikom mesta Nürnberg, v tistem času pomembnega nemškega glasbenega središča. Ta vseobsegajoča glasbena enciklopedija svojega časa – primerljiva z zgodnejšimi traktati Johannesa Tinctorisa in Gioseffa Zarlina – je po svojem obsegu in obravnavi presegla vsa obstoječa nemška dela o glasbi in je ostala v aktivni rabi še vse do 18. stoletja.

Tudi štiristo let od prvega natisa še vedno vzbuja prvovrstno zanimanje ter navdihuje vsakega muzikologa, ki se ukvarja s starejšo glasbo. Leto 2019 se zato zdi še kako primerno za znanstveno srečanje, posvečeno avtorju Michaelu Praetoriusu, njegovemu monumentalnemu delu o glasbi in številnim povezanim tematikam: glasbeni teoriji, glasbilih, glasbeni ikonografiji, glasbeni terminologiji in izvedbenih praksah, kot tudi širše glasbi (še posebno plesni glasbi) renesanse in zgodnjega baroka.

Poseben del znanstvenega srečanja se bo nanašal na družino najpomembnejših glasbenih zaščitnikov poznega 16. stoletja na današnjem Slovenskem, družino Khisl s Fužin pri Ljubljani. Posameznim članom te družine so svoja glasbena dela posvečali pomembnejši skladatelji beneških in graških glasbenih krogov, kot na primer Giacomo Gorzanis, Claudio Merulo, Pietro Antonio Bianco, Matthia Ferrabosco, Filippo de Duc, Angelo Barbato, Lodovico Balbi in Romano Michieli. Njihovo družinsko domovanje, renesančni grad Mrzli potok (nemško Kaltenbrunn), ki so si ga postavili v Fužinah pri Ljubljani, je danes dom Muzeja za arhitekturo in oblikovanje in bo v svojih prostorih gostil drugi dan znanstvenega srečanja.

Znanstveni sestanek »Syntagma Musicum, 1619 ~ 2019« prireja Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (zanj Muzikološki inštitut pod vodstvom dr. Metode Kokole) v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje (zanj direktor Matevž Čelik Vidmar). Potekal bo v ponedeljek in torek 8. in 9. aprila 2019 v Ljubljani; prvi dan na Novem trgu 4 v središču mesta in drugi dan na Fužinskem gradu. Osrednje predavanje bo imel prof. dr. Peter Holman z Univerze v Leedsu.

Uradni jezik srečanja je angleški z izjemo predavanj, posvečenih družini Khisl in Fužinskemu gradu, ki bodo praviloma v slovenskem jeziku.

Ljubljana, 20. avgust 2018
dr. Metoda Kokole (ZRC SAZU)